Forum www.pers.fora.pl Strona Główna www.pers.fora.pl
Forum Hodowców i Miłośników Kotów Perskich i Egzotycznych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

STERYLIAZACJA KOTÓW: CO MUSISZ WIEDZIEĆ

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pers.fora.pl Strona Główna -> DIETA i ZDROWIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vistoria




Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 1615
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Słubice / lubuskie

PostWysłany: Wto 22:36, 03 Mar 2009    Temat postu: STERYLIAZACJA KOTÓW: CO MUSISZ WIEDZIEĆ

STERYLIAZACJA KOTÓW: CO MUSISZ WIEDZIEĆ


W wielu krajach populacja kotów domowych przewyższa liczbę psów. Kot jest idealnym zwierzęciem dla nowoczesnej rodziny- elegancki, czysty i cichy, łasy na pieszczoty, ale niezbyt wymagający. Jak każde zwierzę potrzebuje jednak opieki i uwagi- źle traktowany może uciec z domu i zasilić populację kotów wolno żyjących. Jeśli ciężarna kotka ucieknie i urodzi poza domem, także może doprowadzić to do powstania nowego stada bezdomnych kotów. Teoretycznie para kotów i jej potomstwo, które dalej się rozmnaża, może w ciągu 6 lat doprowadzić do pojawienia się na świecie 420 000 nowych kotów. W cieplejszych krajach koty często spędzają większość czasu na dworze, ludzie zapewniają im jedynie podstawowe pożywienie i schronienie. Jeśli ludzie nie kontrolują rozrodu kotów, rodzące się kocięta często padają ofiara głodu, chorób, wypadków oraz agresji ze strony zwierząt i nieprzychylnych kotom ludzi. Także koty dorosłe, gdy jest ich zbyt dużo, często przeszkadzają mieszkańcom, co może prowadzić do agresji.

Aby zminimalizować problemy powodowane przez bezdomne i wolno żyjące koty, niezbędne jest działanie na trzech płaszczyznach:

1. Właściciele kotów powinni odnosić się do swoich zwierząt z szacunkiem, właściwie się nimi opiekować i brać odpowiedzialność za ich rozród.
2. Osoby zajmujące się pomocą zwierzętom powinny pomagać także kotom bezdomnym- zapewnić schronienie, szukać nowych opiekunów, kastrować/sterylizować, w miarę możliwości powinny opiekować się także kotami wolno żyjącymi, uwzględniając ich specyficzne potrzeby.
3. Władze powinny promować edukację humanitarną i zmiany w przepisach, które zapewnią kotom lepszą ochronę i zwiększą odpowiedzialność właścicieli kotów za ich zwierzęta.


KOTY BEZDOMNE

Jeśli porzucone koty nie znajdą nowych domów, zasilą populację bezpańskich zwierząt i mogą przeszkadzać mieszkańcom podkradając jedzenie i rodząc kolejne niechciane kocięta. Ewentualne choroby nie będą leczone, koty mogą także głodować. Często to właśnie widok chorych kotów na ulicy skłania nas do zainteresowania się ich losem i pomocy im w miarę możliwości. Kot bezdomny to zwierzę, które miało kiedyś właściciela, ale zgubiło się, uciekło z domu bądź zostało porzucone. Zdarza się, że zwierzęta nie są porzucane celowo- właściciel umiera bądź zapada na ciężką chorobę, a rodzina/znajomi nie chcą bądź nie mogą podjąć się opieki nad zwierzętami.


KASTRACJA / STERYLIZACJA

Dla części .nadprogramowych. kotów można znaleźć domy, ale najskuteczniejszą metodą walki z nadpopulacją zwierząt jest chirurgiczna kastracja (w przypadku kotek często zwana sterylizacją). Poza zapobieganiem niechcianym miotom ma ona również inne pozytywne skutki:
W przypadku kotek:
Kastrowane kotki nie mają rui, więc nie nawołują kocurów przenikliwym wyciem. Nie zapadają także na ropomacicze ani nowotwory narządów rodnych, choroby praktycznie pewne u każdej niekastrowanej kotki i suczki, mogące wystąpić nawet w bardzo młodym wieku; zmniejsza się także ryzyko nowotworów sutka. Ich organizmy nie są osłabiane ciążami i porodami, odpada też ryzyko martwej ciąży oraz komplikacji podczas porodu i związane z nimi zagrożenie życia kotki. Nie istnieją naukowe dowody potwierdzające obiegową opinię, że kotka/suczka powinna przed kastracją choć raz urodzić; przebycie przed zabiegiem rui bądź ciąży i porodu zwiększa ryzyko raka listew mlecznych. Kotki można kastrować od 5-6 miesiąca życia, oczywiście nigdy nie jest za późno na zabieg.
W przypadku kocurów:
Kastrowane kocury są bardziej przywiązane do ludzi, mają mniejszą skłonność do włóczęgostwa, przez co są mniej narażone na wypadki drogowe, mniej też walczą z innymi kocurami, co zmniejsza ryzyko zranień i zakażeń. Ich mocz traci charakterystyczny zapach, nie znaczą też tak intensywnie jak niekastrowane osobniki. Kocury można kastrować w każdym wieku, najlepiej tuż po osiągnięciu dojrzałości płciowej (6-7 miesiąc życia).

Wbrew obiegowej opinii kastracja nie ma negatywnego wpływu na psychikę i zachowanie zwierzęcia.


ROZWIEWAMY NAJCZĘSTSZE WĄTPLIWOŚCI

Zabieg kastracji jest drogi.
Rzeczywiście, może się wydawać, że jest to duży wydatek. Zwraca się jednak już po roku, jeśli w tym czasie stosowana byłaby antykoncepcja hormonalna. Opieka nad karmiącą matką i potomstwem także nie kosztuje mało. Przypominam także o dużym ryzyku ropomacicza i nowotworów- operacje ratujące życie to koszt znacznie większy niż kastracja. Jeśli finanse nie pozwalają nam poddać podopiecznej zabiegowi- warto zwrócić się do lokalnej organizacji pomagającej zwierzętom z prośbą o pomoc, wiele gmin i miast oferuje także bezpłatne zabiegi dla kotów wolno żyjących. Co roku na wiosnę organizowany jest także tzw. Dzień Sterylizacji, kiedy można wykonać zabieg po znacznie przystępniejszej cenie.
Kastracja jest nienaturalna.
W obecnych czasach praktycznie nic nie odbywa się w zgodzie z naturą, to my- ludzie- udomowiliśmy psy i koty i to na nas spoczywa obowiązek regulacji ich populacji. Kastracja jest jej najbardziej humanitarną metodą. Myślę też, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli chodzi o choroby wywołane działaniem hormonów płciowych.
To barbarzyństwo- a jakby Panią/Pana wykastrowano?
Zwierzę tym różni się od człowieka, że nie ma świadomości, że usunięto mu dany organ, nie odczuwa frustracji z powodu niemożności uprawiania seksu, słowem: nie cierpi z tego powodu. Kastracja nie zmienia też charakteru zwierzęcia, czego obawia się wielu właścicieli. Okrucieństwem jest natomiast świadome powoływanie na świat nierasowych kociąt bądź szczeniąt, kiedy tyle zwierząt bezskutecznie szuka domów, oraz bierne czekanie na rozwój ropomacicza bądź nowotworu.
Przed zabiegiem kotka/suczka musi być dojrzała czyli musi mieć przynajmniej jedną rujkę bądź nawet urodzić kocięta/szczenięta.
Młode nie są kotce/suczce potrzebne do pełni zdrowia, przeciwnie- każdy poród stanowi ryzyko dla życia i znaczne osłabienie dla organizmu samicy. Kotka czy suczka nie pragnie też posiadać potomstwa- tak można powiedzieć jedynie o kobiecie. Na szczęście coraz więcej zwolenników tego mitu przekonuje się, że jest on fałszywy i szkodliwy. Tak samo przebycie cieczki/rui przed kastracją nie ma wpływu na wynik zabiegu, a tylko kastracja wykonana przed pierwszą rują niemal do zera redukuje ryzyko guzów listwy mlecznej.
Po kastracji zwierzęta przybierają na wadze.
Rzeczywiście część zwierząt może mieć skłonność do tycia, natomiast nie tyje się od samego zabiegu, tylko od nadmiaru kalorii- dlatego zawsze warto kontrolować dietę pupila, unikać przekarmiania go i zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu.
Antykoncepcja hormonalna jest lepszym sposobem zapobiegania niechcianym miotom.
Tabletki/ zastrzyki hormonalne można stosować np. u wolno żyjących kotek do momentu złapania ich do kastracji . zabieg zniweluje ich negatywne skutki- natomiast nie powinna być to jedyna stosowana metoda antykoncepcji. Hormony nie mają 100% skuteczności antykoncepcyjnej, mogą także przyspieszyć wystąpienie zaburzeń hormonalnych, a w konsekwencji ropomacicza bądź nowotworu. Mimo wszystko lepiej stosować taką formę zabezpieczenia niż pozwalać kotce czy suczce rozmnażać się bez ograniczeń.


Opracowanie: Monika Hipp


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Vistoria dnia Wto 22:43, 03 Mar 2009, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pers.fora.pl Strona Główna -> DIETA i ZDROWIE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin